En İyi Yabanci Filmler

Zootpolis: Hayvanlar Şehri

Zootpolis: Hayvanlar Şehri isimli film Walt Disney Pictures tarafından yayınlanmıştır. Walt Disney Animation Studios bu filmin yapımcılığını üstlenmiştir. 2016 yapımlı bir film olarak karşımıza çıkıyor. Komedi filmi olan Zootropoli: Hayvanlar Şehri aynı zamanda gizem, suç içeren ve üç boyutlu olan, aynı zamanda bilgisayar animasyonu tarzını içeren bir film olarak izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Zootropolis: Hayvanlar şehri Disney’in 55. Uzun metraj filmi olarak bilinmektedir. Rich Moore ve Byron Howard filmin yönetmenleridir. Shakira, Alan Tudyk, Octavia Spencer, J.K Simmons, Tommy Chong, Don Lake, Bonnie Hunt, Nate Torrence, Jenny Slate, Idris Elba, Jason Bateman, Ginnifer Goodwin filmin seslendirme kadrosuna yer alan isimlerdir.

Film polis olma arzusu taşıyan bir tavşanın hayallerini süsleyen unsurların peşinden gitmesini onlara ulaştıktan sonra da yaşadığı hayal kırıklığını ve işine olan bağlılığını, işine olan aşkını ve işini yapma isteğinde yaşadıklarını ve karşısına çıkan olayları anlatmaktadır. Film 17 Şubat 2016 tarihinde El Capitan Theatre’de galasını gerçekleştirmiştir. Geleneksek 2D, RealD 3D, Disney Digital 3D, IMAX 3D şeklinde de 2016 senesinde yayına konulmuştur. Öyküsü, konusu, mizahi öğeleri, ırkçılık teması ve stereopik içeriği açısından övgülere layık görüldü. Dünya genelinde bir milyar dolardan fazla hasılat sağlaması bazı ülkelerdeki gişe açılış rekorlarını kırması ile beraber mümkün olmuştur.

2016 senesinde en çok hasılat yapan 4. Film olarak karşımıza çıkan film aynı zamanda tüm zamanların en çok hasılat elde eden 26. Filmi olarak da başarısını kanıtlamıştır. Amerikan Film Enstitüsü bu filmi 2016 yılının en iyi on filmi arasına sokmuştur. Akademi ile Altın Küre ödüllerine en iyi animasyon film kategorisi içerisinde seçilerek sahip olmuştur. Aday gösterildiği BAFTA ödülü de onun başarılarından bir tanesidir. Zootropolis aslında James Bond’a benzemekte olan Jack Savage isimli karakteri merkezinde bulunduran ajan filmi olarak hazırlanmıştır ve bu uluslararası film olarak tasarısı meydana getirilmiştir. Disney Story Trust’un desteği ile braber film Wilde’ın baş karakter olduğu ve bunu yanında Hopps’un bu karakterin yardımcısı olarak görev aldığı bir polis filmi şeklinde ilerlerdi. Bir süreliğine filmin yapımında yer alanlar öykünün bu şeklinde çok kararlı bir duruş sergilediler.

Ancak 2014 senesinin Kasım ayında filmin yapımcıları Nick yerine Judy odaklı roller geliştirildiğinde daha çekici ve izlenmesi artan bir film haline geleceğinin farkına varmışlardı. Bu bakış açısında meydana gelen değişim filmden birçok oyuncunun üstlendiği karakterin çıkarılmasına yol açmıştır. D23 Expo’da 2013 senesinin Ağustos ayında duyurulan filmin senaryosu Jared Bush tarafından yazılmıştır ve. Bu senaryo da 2016 yılının Mart ayında yayına konmak üzere tamamlanması konusunda planlanmıştır. Resmi duyuru geçekleşmeden önce 2013 senesinin Mayıs ayında Jason Bateman’ın oyuncu kadrosunda bulunduğu basında yer alan haberler arasındaki yerini almıştır. Fikir Howard’ın 1973 yapımı Robin Hood filmini andıran bir filme imza atmak ve bununla beraber hayvanların insan şeklinde rollerde bulunmasını hatta baş rollerde yer almasını sağlamak istemesi ile meydana gelmiştir. Bu fikrin desteği ile şehir hayvan tasarımı haline büründü ve insan tasarımı fikrinden uzaklaştı. Yönetici ve yapımcı olan John Lasseter hayvanların tasarladığı çağa uygun dünya fikrini benimsemiştir ve kabul etmiştir.

Disney’s Animal Kingdom tarafından yapılan filme uygun araştırmalar aynı zamanda San Diego Zoo Safari Park ile Kenya’da da yapılmıştır. Animatörler birden fazla hayvanın yürüyüş döngülerinin yanında onların kürklerinin renklerine ait incelemeleri için de tam sekiz ay çabaladılar. Doğal tarih müzesine uğrama sebepleri de karakterin kürk renklerini daha gerçekçi bir şekilde meydana getirmek istemeleriydi. Mikroskop ile kürklerin renklerini ve desenlerini daha yakından inceleme fırsatı yakaladılar ve buna göre karakterlerin kürklerini nasıl yapacakları hakkında bilgi edinme fırsatına sahip oldular. Paris, Hong Kong, Brasilia, San Francisco, Las Vegas, Şanghay, New York filmin yapımcılarının Zootopia’nın kentsel tasarımı için esin kaynağı olarak gördükleri şehirlerdir. Michael Giacchino filmin müziklerini besteleyen kişidir. Shakira da Try Everything şarkısı ile filme katkıda bulunan isimler arasındadır. Aynı zamanda kendisi Gazelle rolünde izleyiciyle buluşmuştur. 6 Mayıs 2015 tarihinde Ginnifer Goodwin ile Bateman’ın Teğmen Judy Hopps ve Nick Wilde rolleri ile beraber oyuncu kadrosuna dahil oldukları ifade edilmiştir. Bateman karakterini alaylı fırıldak ve kurnaz bir tip olarak ifade ederken yönetmenler ile arasında geçen bazı diyalogları da paylaşmıştır. Filmin animasyon kısmına gelecek olursak Disney’in kürk animasyonu alanındaki en son projesi 2008 yılında aynı isimli filmin karakteri Bolt olarak karşımıza çıkıyor. Ancak o zaman faydalanılan yazılım Zootopia hayvanlarının sahip olduğu gerçekçi kürkleri meydana getirecek kadar hazır bir yapıma sahip değildi. Bu sebeple de mühendisler tarafından iGroom geliştirildi. Bu kürk yazılımı idi. Filmi izleyenler genel olarak filmi beğense de film bazı izleyicilerin olumsuz yorumlarına da dahil olmuştur.

YÖNETMEN: RICH MOORE

BYRON HOWARD

Yapımcı: Clark Spencer

Senaryo: Phil Johnston, Jared Bush

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir