En İyi Yabanci Filmler

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi filmi J.R.R Tolkien tarafından yazılmış son çağın en çok okunan kitabından uyarlanmış filmdir. 2001 yılında serinin ilk filmi olan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği le sinemaya taşınmıştır. 2003 yılında 3. Filmi olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filmi yayınlanmış ve 11 dalda Oscar Ödülüne layık görülmüştür. Kralın Dönüşü IMDB (Internet Movie Database )’den de yüksek puan alarak 4. Sıraya yerleşmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Filmi Konusu

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Yüzük Kardeşliği kötülerin eline geçtiğinde Dünya’yı mahvedebilecek bir yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi anlatıyor. . Yıllar önce üretilmiş ve Orta Dünya’ya kandan savaştan başka bir şey getirmemiş bu yüzüklerden sonuncusu yıllar sonra ortaya çıkar. Amcası tarafından ona emanet edilen yüzüğün neler yapabileceğinden bihaberdir Frodo. Büyücü Gandalf tarafından yüzüğün yeteneklerini öğrenen Frodo dehşete kapılır. Sauron gücünü toplayıp yüzüğü alarak savaşmanın peşindedir. Bunlardan kurtulmanın tek yolu ise yüzükten kurtulmaktır. Yani Frodo yüzüğü tamamen yok edecektir. Yüzük yalnızca Mordor da yok edilebilmektedir ve bunun için kendi hayatından vazgeçebilecek savaşçılardan bir grup oluşturulur. Bütün Dünya’nın kaderi bu grubun elindedir.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002)

İki Kule filmi yüzük kardeşliği bozulunca grubun üyelerinin başına gelen olayları anlatıyor. Orta Dünya’nın en tehlikeli yerinde gruplar halinde maceralar yaşayacak adı bile bilinmeyen medeniyetler ve yeni kavimlerle tanışacaklardır. Frodo ve Sam yüzüğü tam da düşmanın kalbine giden Mordor’a götürebilecek mi? Karanlık tarafı seçmiş olan Saruman’dan intikam alınacak mı? Gandalf olmadan bu grubun başarılı olma şansı yok. Yüzük savaşına, büyük mücadeleye dek yaşanılanların anlatıldığı bu bölüm şüphesiz üçlemenin en heyecanlı sahnelerini içeriyor.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Kralın Dönüşü Sauron’un ordusu git gide büyürken yüzüğü yok etmek için verilen mücadeleyi konu ediyor. Frodo ve onun çok güvendiği dostu Sam adım adım yüzüğün yok edileceği Mordor’a yaklaşmaktadır. Kalan bu son yüzük yok edilmelidir ve kardeşlik bunun için mücadele etmeye hazırdır. Geri planda ise eskiden düşman olmalarına rağmen elf, insan ve cüce orduları bir araya gelerek savaşı beklemektedir. Hepsi birden küçük bir Hobbit’in sözüne bakmaktadır. Orta Dünya’nın yazgısı belli olacaktır. Fakat kalan son yüzüğü sahiplenmek taşıyıcısına daha cazip gelebilir.

Yüzüklerin Efendisi Oyuncuları

Frodo Baggins – Elijah Wood

Gollum (Smeagol) – Andy Serkis

Gandalf – Ian Mckellen

Saruman – Christopher Lee

Eowyn of Rohan – Miranda Otto

Peregrin Took (Pippin) – Billy Boyd

Faramir – David Wenham

Aragorn – Viggo Mortensen

Gimli – John Rhys-Davies

Denethor – John Doble

Bilbo Baggins – Ian Holm

Meriadoc Brandybuck (Merry) – Dominic Monaghan

King Theoden of Rohan – Bernard Hill

Galadriel – Cate Blanchett

Elrond – Hugo Weaving

Arwen – Liv Tyler

Boromir – Sean Bean

Legolas – Orlando Bloom

Samwise Gamgee – Sean Astin

Eomer – Karl Urban

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir