En İyi Yabanci Filmler

Yukarı Bak

Yukarı Bak filminde bir denk geliş ile yolları bir araya gelen iki çocuk, senelerce devam edecek dokunaklı ve acıklı, tatlı bir öykünün baş kahramanları olarak göze çarpmaktadır. Macera meraklısı olarak dünyaya gelen ve yaşama dair her şeye çocuksu ve saf duygular ile meraklara sahip Ellie’nin tek hedefi ve arzusu dünyayı dolaşabilmektir. Carl ise çok sessiz ve sakin, dinginliği ile beraber kapladığı maceracı ve büsbüyük kalbi ile Ellie’ye ait bu tek hayali gerçek kılmayı ister. İki küçük çocul zaman geçtikçe büyür ve yaşlanır hatta evlenir. Ölüm Ellie’ye uğrar. Carl da sevdiği insandan arta kalan tek şeyi, bir masum ve çocuksuz arzuyu gerçek kılmak için işe koyulur. Pixar stüdyolarının özgün ve yaratıcı ruhunun  tavan yaptığı zamanlardan biri haline gelen film animasyonun birçok kesime hitap edebildiği ve her yaşa uygun oluşunun gerçekliğini gözler önüne sermektedir tekrar. Her yapısı ile dokunaklı ve samimi olan bu hikaye en iyi animasyon konusunda Oscar Ödülü almaya da hak kazanmıştır. Yaşamı süresinde mutlu olmak ve mutlulukta kalmak birçoğumuzun en çok istediği şeylerden biridir hatta çoğumuzun hayalidir. Keşke hep mutlu kalsak mutlu yaşasak diye söylenirken buluruz kendimizi.

Özellikle her açıdan anlaştığımız ve her konuda beraber karar kılabildiğimiz bir insan ile beraber bir ömrü ortak kılabilmek, o ömrü paylaşabilmek, vermiş olduğumuz yaşam mücadelesinin ve gösterdiğimiz savaşın en önemli nedenlerinden biri olduğu şüphesiz gerçeklerden bir tanesidir. Tüm masalların ve hayallerin en sonunda sonsuza dek mutlu yaşadığını belirten ifadeler sonsuzluk olmasa bile bir ömür olarak kabul görse de bizim istediğimiz gerçekleşmiş olur verdiğimiz savaşa değer. Seyirciler dalar ve ışıklar açılmaya başlar ise ne olur peki? Filmin sürerken neler yaşanabileceğini aktarmak bazı senaristlik ile uğraşan kişilere de ilham kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkçe uyarlaması ile Up ismindeki film bunlardan bir tanesidir. Pixar Animation ile Walt Disney’in ortak ürünü olan bu film, birçok izleyicinin dikkatini çekmeyi başaran ve sevilen bir film olarak karşımıza çıkan dokunaklı bir filmdir.

YUKARI BAK KİTABIN ÖZETİ

Ellie ve Carl adında iki insanın yalnız bırakılmış bir evde karşılaşıp tanışma fırsatını yakalamış  olması ile beraber başlamış olan arkadaşlık ilişkisi ve ardından da bu ilişkinin aşka dönüşmeye başlayıp evlenmesi ile son bulması meydana gelen  devamının yer aldığı bir filmdir. Tanıştıkları ve terki gerçekleşmiş evi satın alarak hayallerini süsleyen eve dönüştüren çiftimiz mutlu ve huzurlu bir evlilik sürdürmektedir. Fakat Ellie çocuğu olamayacağını öğrenmiştir ve bunun sonrasında hayalleri alt üst olmuştur. Ellie ile Carl çocuk sahibi olamazlar bu imkanlara sahip değiller. Bu sebeple de kendi çocukluklarına ait maceraları tekrar tazelemeye karar verirler ve onları canlandırırlar.

Cennet şelalesi onların hayranlık beslediği Charles Muntz’un yaşadığı yerdir ve oraya varmak için birbirleri ile sözleşirler. Bu konu üzerinde para biriktirmeye koyulurlar. Ama seneler içerisinde acil ve temel gereksinimlerini bitirdikleri parayı kullanarak karşılamak zorunda kalan çift bu şelaleye gidemeden yaşları geçse de mutlu bir hayatı ortaklaşa sürdürmeye devam ederler. Yaşlandıktan sonra Carl eşini bu Cennet Şelalesine götürmek ister ve biletleri alır ona sürpriz yapacaktır. Fakat Ellie sürprizi görüp mutlu olamadan hayata gözlerini yumar. Bu anlatılan şeyler aslında filmin daha ilk kısmını ve çok az bir bölümünü kapsamaktadır.

YUKARI BAK FİLMİN KONUSU

Mutlu son ile tamamlanan bir aşk hikâyesinin arda kalanı, sonrasında neler yaşandığı Carl ile 8 yaşında olan doğa kaşifliği yapan Russell’in kendilerini içinde buldukları macerayı ve Carl’ın Russell öldükten sonra onun için yaptığı şeylerden bahseden bir filmdir. Carl ölümün aşkı bitirmeyeceğinin delili olarak Ellie’nin hayallerini süsleyen olayları gerçekleştirmek amacı ile katlandığı hem duygulandırıp hüzünlenmenizi sağlayacak hem de yaşadıkları ve şahit olduğu macera dolu anlar ile beraber Russell ile yaşadıkları, başlarına gelen hadiseler gülmenize sebep olacak.

Bu film bir animasyondan daha ötedir ve en iyi animasyon filmleri konusunda ödüle layık görülmüş efsanelerden bir tanesidir. Tabii ki aldığı ödül onun başarısını kanıtlayan tek unsur değildir. Birçok gerçek oyuncunun meydana getiremediği gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı başaran,  kimsenin yansıtamadığı hüznü ve duygusallığı yaşatan bir film olarak karşımıza çıkmaktadır bu film. Tabii ki de bunu seyirciye yansıtabilmek bambaşka bir olaydır ve usta işi bir yapıt olduğu da işte tam bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Film Christopher Plummer, Jordan Nagai ve Edward Asner seslendirmeleri ile daha da zenginleşmiştir. Animasyon türünde olan ve fantastik kurgusu ile dikkatleri çeken film aile kavramını da incelemekte ve bu kavram dahilinde çeşitli duygulara da sahne olmaktadır. Oldukça hüzünlü ve güldürebilen özellikleri ile de dikkat çeken bir film olarak izleyiciyle buluşmuştur.

YÖNETMEN: BOB PETERSON VE PETE DOCTER

Oyuncular

Edward Asner

Bob Peterson

Jordan Nagai

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir