En İyi Yabanci Filmler

Yeşil Yol

Filmi Shawshank Redemption ile ünlü Frank Darabont’un yönettiği Stephen King’in uyarlandığı mistisizm unsurları içeren bir suç draması. Film ekibinin iyi bir şekilde koordine edilmiş çalışması sonuçlarını verdi. Aktörlerin muhteşem oyunu, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca izleyicinin kalbine dokundu. İyi seçilmiş kostümler, setler ve müzik. Film bütçesi maliyetlerini aştı. Bugüne kadarki “Yeşil Yol” izleyicileri ve film eleştirmenleri arasında büyük bir coşkuya neden olmaktadır. Bu resmin hayranları her yıl yenilenerek artıyor. Filim Amerikan toplumu için önemli ve çok acı verici konular içermektedir. İlk olarak romanda ve daha sonra filmde polis keyfilik ve cezasızlık teması, ölüm cezası sorunu, yargı hatası olasılığı, insan yaşamının değeri, ahlaki ve cinsel şiddet teması, çocuklar, filmin değerini izleyenlerin gözünde daha da artırmıştır.

Yeşil Yol Filminin Konusu

Filmdeki hikâye Georgia Pines huzurevinde yaşayan Paul Pigeon’un arkadaşı Elaine Connelly’ye hikayesi olarak başlıyor. 1935 yılı. Paul, Soğuk Dağ Federal Hapishanesi’nin (Louisiana) E bloğunda gözetmen olarak çalışıyordu. Hapishanedeki görevli mahkûmları elektrik çarpması cezası uygulamaktadır. “Yeşil Yol”, hükümlülerin son yolculuklarına devam ettikleri bloğun koridorudur (zemini hep yeşile boyanırdı, dolayısıyla adını buradan almaktaydı). Blok E’deki diğer gözetmenler arasında Percy Wetmore kindar, korkak ve aşağılık bir genç adamdı. Mahkumlarla alay edip onları aşağılıyordu. Eyalet valisinin karısının yeğeni olması onu mahkumlara bu şekilde davranmasına hak tanıyor gibi bir düşüncesi vardı. Percy’nin sonsuz numaralarından bıkan Edgecomb ve meslektaşları onunla bir anlaşma imzaladılar mahkûmun infaz edilmesine izin verilecek, ancak bundan sonra idari bir pozisyon için bir psikiyatri hastanesine transfer edilmesi hakkında bir açıklama yazması gerekecekti. Devasa boy ve korkutucu gücü olan bir Afro-Amerikalı olan John Coffey çok ciddi bir suç için Cold Mountain’a transfer edildi. İki küçük kız kardeşini tecavüz ve vahşet dolu bir cinayetiyle suçlandı. Bununla birlikte, tutkunun davranışı, sakinliği, dostluğu ve diğer mahkumlarla iyilik dolu ilişkileri sayesinde, birim şefi Paul Edgecomb’un John’un böyle bir büyüklükte kötülük yapabileceğinden şüphelendirilmesine neden oldu. Paul, sıkı çalışmasında sadece ofiste bir gözetmen olmakla kalmayıp, aynı zamanda normal bir insan gibi tüm mahkumlara eşit ve yardımsever davranıyor, onlara adil olmaya çalışıyor ve mümkünse infazdan önceki son günlerini hafifletiyordu. Bu arada, John Coffey’nin doğaüstü güçlerle donatılmış olduğu ortaya çıkıyor- elleriyle Edgecomb’u prostatitten iyileştiriyor ve sonra Perlac tarafından Delacroix’ten intikam almak için ezilen Bay Jingles’e geri dönüyor. O andan itibaren, Edgecomb Coffey’in suçundan şüphe etmeye başlar. İnfaz sırasında Percy kasıtlı bir hata yapar mahkûmun başına yerleştirilen tuzlu suda bir süngeri ıslatmayı “unutur”, böylece Delacroix’i ek işkenceye mahkûm bırakır. John Coffey’in infaz edilmesinden kısa bir süre sonra, tüm E-Blok ekibi işten kovulur ve hapishane çocuk cezaevi dönüştürülür.

Yeşil Yol Filminin Oyuncu Seçimi Rol Dağılımı

Frank Darabont, bir senaryo yazdığında, belirli bir rol için bir aktörün görüntüsünü bazen kafanızda tahmin edip canlandırabildiyseniz çok şanslı olduğunuzu söyler. Stephen King, Paul Edgecomb’un rolü hakkında konuşurken Darabont, Tom Hanks’tan bahsettiğinde inanılmaz derecede mutluydu, çünkü aktörün ona eski bir ayakkabı gibi mükemmel şekilde uyduğuna inanıyordu. Hanks, 1994 yılında Forrest Gump setinde işi gereği meşguldü. “Esaretin Bedeli” filminde Andy Dufrain rolünü oynamayı reddetmek zorunda kalmıştı. Ancak bu sefer Frank Darabontenin kendisine sunulduğu bu rolü kabul etti. Tom Hanks ayrıca Paul Edgecomb’u yaşlılıkta oynayacaktı. Ancak makyaj Hanks’ı ikna edici yaşlı bir adam yapmadığı için Debbs Greer bu role davet edildi. Yapımcılar John Coffey rolü için bir aktör seçmekte zorlandıklarında Bruce Willis Michael Clark Duncan’ı önerdi. Duncan senaryoyu baştan sona kadar okuduktan sonra kendi kendine şöyle demişti: Benim ne yapmam gerektiği önemli değil, ama bu rolü oynamak zorundayım.  Duncan, Coffey’in cezaevi personeli üzerindeki boy farkını yanılsamasını yaratmak için David Morse ile aynı yükseklikte ve hatta James Cromwell’den 5 cm daha kısa olduğu için, çekim sırasında özel kamera açıları kullanıldı.

Yeşil Yol Filmi İçin Yapılan Çekim Hazırlıkları

Film ABD’de, Kuzey Carolina, Tennessee eyaletlerinde ve Kaliforniya’da Hollywood’daki Warner Brothers Studios ve Burbank’ta Warner Brothers Burbank Studios film stüdyolarında çekildi. Karakterlerin kostümleri filmin önemli bir parçasıydı ve Darabont’un daha önce Black Cat Run televizyon filminde çalıştığı kostüm tasarımcısı Karin Wagner, 1935’te Sing-Sing Hapishanesi dışında başka hapishanelerin üniformaları olmadığını öğrendi. Bununla birlikte, yönetmenin niyetine göre, izleyici, gardiyanların yönetici güç olduğunu ve mahkumların mahkûm olduğunu açıkça anlamalıydılar. Wagner, kısmen ordu modellerine, kısmen Sing-Sing hapishanesinin şekline dayanan bir üniforma geliştirmek zorunda kaldı. Duncan, Coffey’in Edgecomb’u “iyileştirdiği” sahnede nedensel bir yer için Hanks’ı ellemesi gerektiğinden çok utandı. Duncan’ın utanmasını önlemek adına Hanks pantolonuna boş bir şişe koydu ve bu şekilde sahne çekildi.

ALDIĞI ÖDÜLLER

Bu film uyarlaması birçok ödüle layık görüldü: dört kez Oscar’a aday gösterildi, üç kez Satürn Ödülü’nü kazandı.

  • 2000- 2004 Oscar adaylığı:
  • En İyi Film Destekleyici Rolde En İyi Erkek Oyuncu (Michael Clark Duncan)
  • En İyi Uyarlanmış Senaryo (Frank Darabont)
  • En İyi Ses (Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie D. Burton)
  • 2000 – 3 Satürn Ödülü: En İyi Macera Filmi, Aksiyon veya Gerilim,
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Michael Clark Duncan),
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Patricia Clarkson) ve 2 aday: En İyi Yönetmen
  • En İyi Oyuncular 2000- Bir Yönetmen Filminin En İyi Yönetmeni (Frank Darabont) 2000- Bram Stoker
  • En İyi Senaryo Ödülü Adaylığı (Frank Darabont) 2001- En İyi Senaryo Bulutsusu Ödülü (Frank Darabont)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir