En İyi Yabanci Filmler

Yeşil Rehber

2018 senesinin ortalarında vizyona girmiştir ve Oscar ödülü almış Viggo Mortensen ve Maharshala Ali’nin oyunculuklarını konuşturduğu bir filmdir. 1960’lı senelerdeki Amerikalı olan bir piyanist ile çalıştırdığı ve alt tabakada yer alan İtalyan bir bar fedaisinin beraber çıktığı yolculuktan bahsediliyor. Bu yolculuk Amerika’nın kuzey kesiminden güneyine yönelen uzun bir seyahattir. Filmin ayrıntılarına bakılıp detayları incelendiğinde filmin baskı uygulayan ve baskı altındaki bir toplumda kendisini bulmak için çabalayan ve orada kendisine yer edinmek için uğraşan biri için kurgusal bir hikayeye sahip olması doğru ve iyi bir örnek oluşturmasına sebebiyet vermektedir. Çok fazla birbirinden ayrı bir o kadar da uyumsuz olan çift bakanlığın siyahiler için belirlediği Güney’de yer alan güvenli ve temkinli adreslerinin yer aldığı rotayı ellerinde bulundurarak Yeşil Bölge’ye uzanan bir yolculuğa girişirler. Hikayenin özgün olması ve ortaya çıkardığı iyi anlatım oyuncuların muhteşem oyunculuk katkısı ile daha da çok izlenebilir bir hale dönüşmesinde oldukça etkili olmuştur.

Biyografi türüne ait en iyi örneklerden biridir bu film. Türkçe’deki ismi yeşil rehberdir. Bir ABD yapımıdır ve 2018 senesinde beyaz perde ile karşı karşıya gelmiştir. Çoğu izleyici tarafından beğenilen bir yapıttır. Filmi harika bir yol öyküsü olarak nitelendirenlerin sayısı da mevcuttur. Viggo Mortensen’in muhteşem oyunculuğu filmde takdir edilesi unsurlardan sadece bir tanesidir. İçten ve aynı orandaki duygulu özelliği filmin izlenmesi için sebeplerden birkaçı. Film oldukça anlamlı bir film olarak karşımıza çıkmaktadır. Karakterlerin gerçek hayatta karşılığının bulunması filmin merakla izlenmesini de sağlıyor elbette. İnsanların kalbini değiştirmenin hatta değiştirme çabasının var olması cesaretin simgesi oluyor adeta. Bilindik hikayeler de olsa oyuncuların muhteşem performansı filmin izlenmesini ve beğenilmesini sağlıyor.

Filmin atmosferi de oldukça başarılı sayılıyor birçok izleyici tarafından da bu görüş destekleniyor. Dönemin havasının da hakim olduğu bu filmde müzik de ön planda. Filmin içinde birçok müzik yer alıyor. Viggo Mortensen çok ön plana dahil olmasa da oyunculuğu ile birçok izleyicinin beğenisine hitap ediyor ve çoğu izleyiciden tebrik hak ediyor. İç ısıtan bir film olarak değerlendiriliyor.

YEŞİL REHBER/GREEN BOOK FİLMİN ÖZETİ

Yeşil Rehber isimli bu film tanınmış bir piyanist ile konser gezmeleri kapsamında kendisinin şoförü olarak görev alan Tony’nin aralarında geçen öyküsünü anlatmaktadır. Tony Lip Bronx’ta yer alan İtalyan Amerikalıların yer aldığı mahallede yaşamaktadır. Ünlü Amerikalı piyanist ise yani Dr. Don Shirley konser turu için hazırlanmaya başlamıştır. Tanınmış piyanist Shirlet tur dahilinde Manhattan’dan başlayarak Güneye uzanan birçok bölge keşfedecektir. Şoförü de kendisiyle beraber şehir şehir dolaşacaktır. Bir süredir çalışmayan Tony’i şoför olarak işe alır. Tony The Green Book isimli rehberden yardım alarak güvenilir güzergahları takip eder. Beraber çıktıkları bu yolculukta tehlike, ırkçılık, beklenmedik kibarlık gibi olaylar ile karşı karşıya kalırlar. Farklılıklarını bir kenara bırakmak bu yolculuk esnasında onlar için bir zorunluluktur.

YEŞİL REHBER/GREEN BOOK FİLMİN KONUSU

Amerika’da yaşayan siyahi vatandaşların eşitlik ve adalet savaşı verdiği 1960’lı senelerde Afrika kökenine sahip olan Don Shirley aynı zamanda bir piyanisttir. Ve oldukça ünlü bir piyanisttir. Güneş eyaletlerinde turneye çıkar ve bu tur boyunca Tony Lip onun şoförü olarak kendisiyle her yere yanında gelecektir ve bu yolculuğu beraber yapacaklardır. Afrika kökenli insanlara karşı çok fazla ön yargı barındıran, şiddet yanlısı eğitimsiz, cahil, fakat iyi yürekli ve yardımsever Tony ile karşı karşıya kaldığı tüm ayrımcı nitelikli tavırlara rağmen şiddetin hiçbir problemi halledemeyeceğine çok fazla inanmış Don arasında samimi bir dostluk kurulacak ve sıcaklık bir arkadaşlık başlayacak, beraber savaşıp mücadele ederek yeni şeyler öğrenmeye adım atacaklardır. Filmde iki ayrı karakterin gerektiğinde bütünleşebileceği ve uyum sağlayabileceğinin de mesajı veriliyor denebilir. Şiddet hiçbir meselede olumlu rol sahibi olamaz, bu gerçek de gözler önüne seriliyor. İki ayrı kişi arasında hiç beklenmedik bir şekilde samimi bir arkadaşlığın gözler önüne serildiği bu öykü birçok izleyiciden beğeni topladı.

YÖNETMEN: PETER FARRELLY

SENARİST: BRİAN HEYES CURRIE, NICK VALLELONGA

YEŞİL REHBER/GREEN BOOK OYUNCULAR

Viggo Mortensen

Mahershala Ali

Linda Cardellini

Sebastian Maniscalco

Dimiter D. Marinov

P.J. Byrne

Don Stark

David An

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir