En İyi Yabanci Filmler

Yaralı Yüz

Yaralı Yüz filmi 1983 yılında Brian DePalma’nın yönetmenliğini yaptığı başrol oyunculuğunu ise Al Pacino’nun yaptığı suç ve drama filmidir. 1983 yapımı bu film aynı isme sahip 1932 yapımı Yaralı Yüzün serbest versiyonudur. Filmin senaristliğini ise Oliver Stone yapmıştır. Filmin ana karakteri 1980 yıllarında Miami’de yaşayan Küba’lı bir mülteci olan Tony Montana’dır. Olaylar Tony Montana’nın, suç dünyasına girişi ve yükselişini konu almaktadır.

Yaralı Yüz filmi, Türkiye’de 1985 yılında ismi yanlış tercüme edilerek Sicilyalı adıyla vizyona girmiştir. Fakat film de Tony Montana Kübalı ve filmin İtalya ile alakası yoktur. Bu hata daha sonra düzeltilmiştir.

Aynı zamanda film 1984 yılında yapılan Altın Küre Ödüllerinde üç dalda aday gösterilmiştir. En iyi aktörde Tony Montana Al Pacino rolüyle ve en iyi yardımcı aktör de Manny Ray rolüyle Steven Bauer, en iyi müzik dalında ise Giorgio Moroder aday gösterilmiştir. Maalesef ki hiçbiri ödül alamamıştır.

Yaralı Yüz Filminin Konusu

Filmin başlangıcında Fidel Castro’nun “Devrimimizin ruhunu benimsemeye niyetleri yok. Onları istemiyoruz!” diye bağırdığı binlerce Kübalı insana Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etme izni verilir. Göç yapan bu 120 bine yakın Kübalı arasında suçlular ve akıl hastalarının sayısı çok fazladır. Bu suçlulardan biri de Tony Montana’dır. Tony Montana askerlik arkadaşı Manny Ribera ile beraber Amerika Devleti sınırlarına geçer ve Miami de yaşamaya başlarlar. Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmesinden kısa bir süre sonra göçmenlik ofisinde sorgulanır ve siyasi bir sığınmacı olarak tanıtmasına rağmen bir süre sonra adi bir suçlu olduğu anlaşılır. Suçlu olduğu anlaşıldıktan sonra arkadaşı Manny Riberra ile beraber çalışma ve izni olmayan Kübalı göçmenlerin yaşadığı Freedowntown’a gönderilir.

Tony Montana Freedowntown da arkadaşları ile beraber ABD’ye kaçmış zengin biri olan Frank Lopez’in çalışma izni karşılığında Lopez’in kardeşini işkence ile öldüren Emillio Rebenga’yı öldürmekle görevlendirir. Tony Montana daha sonra Rebenga’yı bıçaklayarak öldürür. Bu sayede istedikleri çalışma iznine sahip olurlar. Tonay ve arkadaşı Manny Miami de bir büfede çalışmaya başlarlar fakat işlerinden memnun değillerdir. Onlara Rebenga işini ayarlayan Omar Suarez ile buluşurlar. Suarez onlara yüksek kazançlı ve tehlikeli bir iş olan kokain satışı işi verir. Birkaç gün sonra uyuşturucuyu almak için Kara Kamlumbağa lakabı ile bilinen Kolombiyalı Hector’la buluşurlar. Asıl amacı Tony’nin parasını çalmak olan Hector Tony’nin arkadaşı Angel’i öldürür. Hector ve adamlarını öldüren Tony kokainleri alarak kaçar. Tony, Omar’a güvenmediği için başarısını direk Lopez’e gösterir ve Lopez Tony Montana’da ki ışığı keşfeder. Tony’nin herkesi hayran bırakacak bir cahil cesareti ve yükselme hırsı vardır. Bu yüzden Lopez onun işine yarayacağını düşünür ve Tony’i yanına alır. Daha sonraları Frank Lopez’in kardeşi Elvira Hancock ile tanışı ve ona ilgi duymaya başlar. Filmin sonra ki bölümlerinde birçok çatışma ve uyuşturucu davaları yaşanır. Frank Lopez ölür ve Tony yerine geçer. Kız kardeşi Elvirayla evlenir. ABD2ye getirdiği kokainden aylık 10 milyon dolara yakın para kazanmaya başlar. Lüks bir malikâneye taşınarak “Dünya Senindir” yazılı bir heykel yaptırır ve lüks bir hayat yaşamaya başlar. Film de Tony Monta’nın hiçlikten gelerek suç dünyasının başına geçmek için yaptığı çatışmalar ve cinayetler anlatılmıştır. Tabi ki de yükselişe geçtiği o tahttan nasıl düştüğü de bütün detayları ile anlatılmıştır.

Yaralı Yüz Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Yaralı Yüz filmi, IMDb’ de dünyanın en iyi filmleri arasında 112.sırasında yer almıştır. Küt olmuş bu filmin efsaneleşmiş. oyuncu kadrosu ise şu şekildedir;

 • Al Pacino (Tony Montana)
 • Michella Pfeiffer (Elvira Hancock)
 • Steven Bauer (Manny Ribera)
 • Robert Loggia (Frank Lopez)
 • Mary Elizabeth Mastrantonio (Gina Montana)
 • Miriam Colon ( Montananın Annesi)
 • Murray Abraham (Omar Suarez)
 • Paul Shenar (Alejandro Sosa)
 • Harris Yulin (Mel Bernstein)
 • Pepe Serna (Angel)
 • Michael P. Morgan (Nick)
 • Mark Margolis (Alberto)

Yaralı Yüz Filmi Hakkında

Yaralı Yüz filmi 1983 yılında Brian DePalma tarafında yönetilmiş suç ve drama filmidir. Sinema tarihinde gelmiş geçmiş en iyi ikonik karakterine ve cümlelerine sahip filmdir. Senaryo Oliver Stone tarafında yazılmıştır. Film 1980 yılların dönemini güzel bir şekilde yansıtmaktadır. Kübalı genç Tony Montana’nın Miami’de ki gangster hayatını anlatmaktadır.

Yönetmen: Brian de Palma

Senaryo: Oliver Stone

Filmin Türü: Suç/ Drama

Orijinal Adı: Scarface

Yapımcı: Martin Bregman

Yapım Yılı: 1983

Yapım Ülkesi: ABD

Orijinal Dili: İnglizce

Dağıtıcı Firma: Universal Pictures

Vizyon Tarihi: Aralık 1985

Yaralı Yüz İçin Yapılan Ön Hazırlıklar

Filmin en çok konuşulan sahnelerinden biri olan hatta söylentilere yol açan, Al Pacino’nun kokain çektiği sahnedir. Bu sahnede Al Pacino süt tozu çektiği cevabını verse de De Palma konuyla ilgili bir açıklama yapmamıştır. Fakat çektiği o maddeden dolayı Al Pacino bir zaman sonra burnundan ameliyat olmuştur. Filmin senaristi olan Oliver Stone’un en sevdiği futbolcu olan Joe Montana’dan benzerliği alarak ana karaktere Tony Mantono ismi vermiştir. Film bu zamana kadar çekilmiş filmler arasında “fuck” kelimesinin en çok kullanıldığı film olmuştur. Film de tam anlamıyla 207 kez denmektedir. Filmin büyük bir kısmı Miami yerine Los Angeles de çekilmiştir. Çünkü Miami Turist Komitesi Miami şehrinin imajının film de geçen gangster ve uyuşturucu konularından dolayı lekeleneceğini düşünerek çekimlere izin vermemiştir. Ayrıca film sürekli Küba-Amerikan protestocularının saldırısı altında olmuştur. Bu nedenlerde dolayı filmin sanat yönetmenleri, çekimlerin sürdürüldüğü caddeler ve binalar iki şehir de farklı olduğu için yeniden düzenlemeler yapmıştır. Brian De Palma filmi Amerikan Sinema Filmleri Derneği’ne sunduğunda, filmin içerisinde bulunan çok sayıda uyuşturucu ve şiddet içeriklerinden dolayı onay alamadı. Bu yüzden film tekrar kurgudan geçirilmiştir. Bu sefer birçok kez tekrar başvurulsa da onay alamamıştır. Bu reddedilişlerden dolayı Martin Bregmann filmi uzman ve narkotik üyelerine izletmiştir. Bu kişiler filmin uyuşturucu konusunu çok iyi anlattığını ve kurguladığını hatta aslında uyuşturucu karşıtı olduğu için izlenmesi gerektiğini söylediler. Bu durumdan sonra filmin son versiyonu “ebeveyn kontrolü izlenebilir” olarak onay aldı. Kurul filmin ilk haline çok hakim olmadıkları için De Palma filmin ilk halini vizyona sokmuştur. Bu durum aylar sonra video kaseti ortaya çıktığı zaman anlaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir