En İyi Yabanci Filmler

Yaradılış: Büyük Sır

Böceklerin var olan gizli dünyasını konu alan Microcosmos adlı filmlerle meşhur olan ikilinin kaleminden çıkma bir öyküden oluşuyor bu film. Claude Nuridsany ve Marie Perennou, farklı ve oldukça çarpıcı bir konu edinmiş kendilerine. Yaradılış: Büyük Sır adı biraz daha dini ve mistik bir ifade çağrıştırıyor akıllarda ama tam olarak öyle bir film değil. Filmin öyküsünü anlatan kişide bir mağarada oturmuş olan Afrikalı birisi. Belgesel tadında olan bu film Darwin’in yaratılışla ilgili farklı düşüncelerini gözler önüne seriyor.

Yaradılış: Büyük Sır Filminin Konusu

Mizahı oldukça ciddi bir şekilde masumiyeti de bilgelikle harmanlayan Afrikalı bir adam hayatın tam olarak nasıl meydana geldiğini anlatmıştır. Gezegenin başlangıcı, yıldızların oluşması, evrenin oluşması gibi ifadeleri çok güzel bir dille ifade etmiştir. Griotlar ise Afrika kıtasının hafızası niteliğindedir. Kabilelerin dillerinde olan geçmişini, geleneklerini ve göreneklerini kuşaklar boyunca insanlara aktaran kişilerdir. Hatta krallara ve kabile şeflerine bile danışmanlık etmişlerdir. Törenleri organize edip, aileler arasında olan iç çatışmadaki sorunlara karşı çözüm bulmada yardımcı olmuşlardır. Ayrıca bu tarz kişiler müzisyen, sanatçı, masalcı ve dansçı özellikleri de sahip olabiliyor.

Yaradılış: Büyük Sır ’da anlatılan hikâye tamamıyla gerçekliği ele almış bir hikayedir. Yani bütün insanlığın hikayesi olduğu için hepimizin hikayesi olarak sayabiliriz bunu. Zamandan, maddeden, doğum, aşk ve ölümün var oluşundan bahsediyor. Yaradılışın başında yer alan oyuncuların ise hayvanlar olduğunu dile getiriyor. Filmde yer alan bazı görüntüler ise gerçekten heyecan verici. Mesela deniz atlarının nasıl tutkulu bir şekilde dans ettiğini gözler önüne seriyor. Hatta fetüsün, civcivin yumurtasının gelişimi gibi görüntüleri de barındırıyor. Bu da filmi hem estetik hem teknik açıdan daha farklı bir hale getiriyor.

Filmde yer alan kurgusal kısım ise o izlediğimiz geleneksel belgesellerden ayırır niteliktedir. Daha büyüleyici ve masalsı bir şekilde kurgulandığı için izlerken büyük keyif veriyor. Hatta bazı ihtişamlı sahnelerde aşık kurbağalar, çiftleşen örümcekler gibi farklı hayvanların, çok hoş görüntülerine yer verilmiştir. Mizah duygusu ise gerçekten hissedilebilir bir boyuta çekilmiş durumdadır.

Film Hakkında Bazı Bilgiler

  • Yönetmen: Marie Perennou, Claude Nuridsany
  • Senaryo: Marie Perennou, Claude Nuridsany
  • Filmin Türü: Belgesel
  • Filmin Orijinal İsmi: Genesis
  • Filmin Yapım Yılı: 2004
  • Filmin Yapıldığı Yer: Fransa, İtalya
  • Orijinal Dili: Fransızca
  • Süresi: 80 dakika
  • Vizyona Girdiği Tarih:04.2005

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir