En İyi Yabanci Filmler

Whiplas

Whiplas Film Hakkında

Whiplas, 16 Ocak 2014 yılında çıkan bir filmdir. Amerika Birleşik Devlet’inde bir gruptan betimlenerek çekilmiştir. 106 dakikalık bu filmde müzikle çok ilgili bir genci oynayan Miles Teller’le beraber çok katı ve asabi öğretmeni J. Simmons yer alır. Whiplas çıkışını bir gençlik film festivalinde açılış filmi olarak yapmıştır. Film’in telifleri Sony’e aittir. Film ve yardımcı oyuncular ödül kazanmıştır.

Whiplas Filmin Konusu

Müziğe hevesli bir gencin yoluna çıkan engelleri göz ardı ederek hocasının inançsızlığı içinde müthiş bir müzisyen olduğu bir başarı öyküsüdür.

Whiplas Filmin Özeti

Andrew, o yıllardaki en gözde okullardan olan Shaffer’da öğrencidir. Onun en büyük hayali başarılı bir baterist olmaktır. İdolü olarak Buddy Rich’i görmekteydi. O dönemlerde okulun en disiplinli öğretmeni olan Terence, onu yedek olarak ekibe ister. Terence öğrenciler tarafından sevilmeyecek derecede disiplinli ve agresif bir öğretmendir. Her türlü küfür ve hakareti sırf onlar başarabilsin diye rahatlıkla söyleyebilir. Ekip Whiplas adlı eserin performansını sergilerken Andrew, öğretmeninin beklediği tempoyu gösteremez ve ona eline ne gelirse fırlatır. Sınıfın içinde rezil eder. Bu olaylar Andrew’i üzmek yerine onu hırslandırır. Kendisi için kötü bir etken olduğunu düşündüğü sevgilisini terkeder ve elleri parçalanana kadar kendini geliştirmeye çalışır. Bir süre sonra bir yarışmada as bateriste ait olan notaları kaybeder ve kendisi sahne almak zorunda kalır. Andrew eskiden azar yediği performansı hiçbir yere bakmadan aklından çalarak müthiş bir olaya imza atar ve kendini ekibin aslarında bulur. Andrew’in mutluluğu kısa sürer çünkü eski arkadaşı Ryan ekibe dahil olur. Bu olaydan sonra Fletcher sınıfa girer ve öğrencilerinden Sean’ın bir kazada öldüğünü söyler. Ekip “Caravan” ı beraber çalmaya başlarken bu sefer Ryan ekibe yetişemez ve Terence çılgına döner. Terence büyük bir yarışa başlar ve bu yarışta bütün bateristler vardır. Bu yarış saatler sürer ve bu esnada bütün ekip dışarda onları beklemektedir. Yarışın tek bir kazananı vardır ve bu Andrew olur. Yarışma zamanı gelir Andrew yarışmaya giderken büyük bir aksilik olur ve arabası bozulur. Araç kiralamak zorunda kalan Andrew yolda çubuklarını unuttuğunu fark eder ve aceleyle geri dönmek isterken kaza yapar. Kanlar içinde arabadan kurtulan Andrew bir şekilde yarışmaya yetişir ama kovulur çünkü elleri tutmamaktadır. Onca zorluklara rağmen yarışmaya yetişip atılan Andrew çılgına döner ve öğretmenine saldırır ve yarışmadan kovulur. Yarışmayla kalmayıp okuldan da atılan Andrew vefat eden Sean’ın müvekkiliyle görüşür ve kazadan ölmediğini kendini öldürdüğünü öğrenir. Baskı ve strese dayanamayan ve kendi öldüren arkadaşını destekler ve öğretmeninin okuldan atılmasını sağlar. Bu olaydan günler sonra bir sahnede karşılaşırlar ve beraber çalmak isterler. Terence, Andrew’in bilmediği bir şarkıyı çaldırmak ister bunun sebebi ise Terence kendisini okuldan attıranın Andrew olduğunu bilmektedir. Andrew sahneyi terk eder ama bir anda geri döner ve Terence’nin sözünü keserek “Caravan” adlı eseri çalar. Ekip de ona katılır ve sonunda öğretmeni ondan istediği hırsı ve başarıyı aldığını kabul eder. Olayların sonunda öğretmeni Andrew karşısında eğilir ve onun ne kadar büyük bir yetenek olduğunu kabul eder.

Whiplas Filmde Yer Alan Karakterler

Miles Teller: Andrew Neiman

  1. Simmons: Terence

Paul Reiser: Jim Neiman

Yönetmenliği Damien Chazelle üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir