En İyi Yabanci Filmler

Vahşetin Çağrısı

Vahşetin Çağrısı (İng: Call of the Wild, 20th Century Fox tarafından Jack London’un aynı adlı romanına dayanan bir uzun metrajlı filmdir. Filim yönetmeni: Chris Sanders Animasyonlu macera filmin yönetmeni, üç kez Oscar adayıdır. Yapımcıları James Mangold, Erwin Stoff‘dur. Dünya sineması sadece süper kahramanlar hakkında modern filmler yaratmakla kalmaz, aynı zamanda eski sevgili klasikleri de filme almaktadır. Amerikan edebiyatının ünlü yazarlarından biri olan ve oldukça büyük bir ün sahibi Jack London’ın unutulmaz romanı Vahşetin Çağrısı tüm dünya dillerine tercüme edilmiştir. 1903 yılında Dünya edebiyatında klasik kitap olma özelliğini taşıyan bir roman kitabıdır. Bu kitap Londra’da en çok okunan kitap olmuş ve yazarın en iyi eserlerinden biri sayılmıştır. Hikâyede Beck adlı bir köpek anlatılır. İlk sahibinin evinde mutlu ve huzurlu yaşarken aniden değişen hayatı koşulları yaşam biçimi acı hayatı konu alınarak anlatılmaktadır.

Vahşetin Çağrısı Film Konusu

Filmin hikayesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde tarihte Altına hücum olarak adlandırılan çılgınca altın bulma yarışları döneminde geçmekte. Büyük ama aynı zamanda eğlenceli bir evcil köpek Beck lakaplı İskoç meleziydi. Sahibi Santa Clara ile beraber Kaliforniya’daki evinde mutlu bir şekilde yaşıyordu. Beck’in pervasız doğası nedeniyle Miller köpeği evin dışında beslemeye karar alır. Beck’e dışarda köpek satıcıları tarafından kaçırılır ve büyük bir kargo gemisinde Alaska’ya gönderilir. Yukon’a gelen Beck Francois adlı postacı asistanına satılır. Beck yeni sahibi  Yukon üzerinde kıza çekerek postacıya mektup teslimatında yardım ediyordu. Kızak çekişleri sırasında Beck, Francois ve diğer kızak köpeklerinin sadakatini ve güvenini kazanır. Ancak Kızak köpeklerinin arasında onu sevmeyen bir Spitz’di. Bir gece, Beck tepeden aşağı kaçan beyaz bir tavşanı kovalar. Tavşanı yakalamayı başarır, ancak onu serbest bırakır, ardından Spitz tavşanı öldürür ve ardından kızak lideri olarak egemenliğini iddia etmek için Beck’e saldırır .Beck Spitzi yener ve Kızak lideri olur. Aşağılanmış Spitz ormana kaçar, bir daha asla geri dönmez. Beck’in hızı ve gücü, kızağın postaneye zamanında ulaşmasını sağlıyordu. Beck  zamanla yaşlanır yorgun düşer ve kızak çekemeyecek  hale gelir . Köpekteki bu hali gören sahibi kızağı çekmediği sürece onu vurmakla tehdit eder. Altın araştırmacıları Thornton, Beck’i bu durumdan kurtarır ve geri alır. Thornton ile evinde kalan Beck, Yukon’un dışında, vahşi doğada özgürce yaşayabilecekleri bir yolculuğa eşlik eder. Nehre inerken, sonunda kalacakları açık bir vadide terk edilmiş bir kulübeye rastlarlar. Bu arada Khel, ondan altın sakladıklarına dair paranoyak bir inanca dayanarak onları acımasızca izlemekteydi. Açık vahşi doğada, Thornton balıkçılık ve altın madenciliği ile uğraşmaktaydı. Becka orada beyaz kurtla tanışır. Thornton ile onun arasında kalan Back, bir seçim yapamaz. Beck’in hayatta kendi yolunu seçmesinin daha iyi olduğuna karar verdikten sonra Thornton, Beck’in kurtlarla yaşamasına izin verir. Aniden ortaya çıkan Khel silahla Thornton öldürüyor. Geç kalan Beck daha sonra sahibi aynı zamanda dostunu öldüren Kheli öldürür. Son kez Beck geceyi efendisinin yanında geçirir sonra bedenine veda eder ve kurtlarla yaşamak için ayrılır.

Vahşetin Çağrısı Film Oyuncuları

 • Terry Noter – Beck
 • Harrison Ford-John Thornton
 • Ömer Deniz – Perrault
 • Dan Stevens- Hal
 • Karen Gillan – Mercedes
 • Bradley Whitford – Yargıç Miller
 • Wes Brown- Polis Memuru
 • Kara Guy – Francois
 • Colin Woodell – Charles
 • Alex Solowitz – Madenci
 • Scott MacDonald – Dawson

Filim Reytingi

Rotten Tomatoes web üzerinde, film 187 yorum üzerinden 6.01 ortalama bir puan almıştır. İnternet Film Veritabanı’nda, film 10 üzerinden 6,8 olarak derecelendirildi. Metacritic toplayıcıda, film 43 incelemeye dayanarak 100 üzerinden%47 oy aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir