En İyi Yabanci Filmler

 V For Vendetta

Bu film 2005 yılında vizyona girmiş bir filmdir. Amerika Birleşik Devletleri ile Almanya’nın ortak olarak yürütmüş olduğu bu filmde sonsuza dek özgürlük sloganı atan bir adamı anlatır. Bu filmi James Mc Teigue yönetmiştir.

V For Vendetta Alan Moore yazmistir. Ayrıca David Lloyd’un çizdiği bu eserde birçok izleyici kendisine hayranlık duymasına sebep olmuştur.  Başrollerinde oynayan ünlü aktörler hikayenin geleceğinin İngiltere’sinde geçmektedir. Diktatör bir rejime karşı bireysel başkaldırının sonucunda toplumun ne hale geldiğini gösteren bu film Amerika Birleşik Devletleri’nde çok büyük bir gişe yaparak büyük bir başarıya imza atmıştır. Ayrıca uluslar arasında büyük bir hasılat toplayarak yine filmin hayranlık bakımından popüler olmasını sağlamış olabilir.

 V For Vendetta Filmi Konusu

Konusu ise geleceğin İngiltere’sinde geçen bu filmde gerçekleşir. Terör olaylarına karşı göstermiş oldukları büyük başarı ve kayıpları bulunur. Baskıcı yönetimde bulan İngiliz halkının vermiş olduğu mücadeleyi anlatan bir filmdir. 5 Kasım’da her şeyin değişeceğine inanılan bu filmde ayrıca bir sonraki sene de 5 Kasım’da binanın önünde toplanması istenir. Halkın Uyanışına da dikkat çeken filmde yönetimin gerildikçe baskıya artırılması karşısında özgürlük için gerekli temeller atılması şartlarına görülebilir.

Diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olan halk diğer yandan yönetiminin kişisel yaşama saldırısından korkulara kurban edilmesi konularında önemli ölçüde destek vermiştir. Filmi sonuna gelindiğinde ise halk artık değişimi hazır bir halde olur. Diktatörü devirmek için büyük çaba gösterirler. Parlamentonun havaya uçması izlemek için birçok atakta bulunurlar. Suratlarındaki maskelere rağmen gece yarısı pes etmeden Parlamento önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşmaya çalışarak eylemlerine devam ederler.

Ayrıca da ve intikamını diktatörden alma eğilimi gösterebilirler. Ölümcül yaralarla baş kahramanlar birbirlerine âşık olduklarını ifade ederler. Aşkın, hırsın, ihtirasın ve özgürlük kavramlarının bir arada bulunduğu bu filmde birçok kişiye birçok ders niteliğinde öğütler verilir.

Silahın doğrulttuğu anda baş kahramanın sözlerinden etkilenir ve ardından silahının geri Eski yerine koyar. Parlamento Binasının havaya uçurulması oranın dağınık hale gelmesi ile birlikte Londra’daki iki anıtta binaya Havva’ya uçurulur.

Sahnede ise maske sürekli gülümser ve maskenin altında acı çeken bir insan vardır. Devrimci ve aşık karakter yaptığı ironisi ile çok güzel vurgulanmıştır. Maskeyi takan o önemli kişinin yüzü hiç ve hiç gözükmez.

11 Kasım 2005 tarihinde gösterime girmesinde izleyen kişilerin birçok karaktere hayranlık duyulmasına sebebiyet vermiştir. Filmde bazı özel sahnelerini çekiminde özel izinle kapatılmıştır. Örneği film binasındaki parlamentonun yıkımı çekimleri için özel isimler alınmıştır. Ayrıca maskesi çok popüler hale gelmiştir. Bu konu birçok olayın yaşanmasına da sebebiyet verecek şekilde ilerleyen günlerde birçok kişiye örnek olmuş olabilir.

V For Vendetta Filmi Oyuncuları

Evey Hammond, William Rookwood, Finch Deitrich, Adam Sutler, Creedy, Dominic, Lewis Prothero, Dascomb, Delia Surridge, Valeria, Etheridge.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir