En İyi Yabanci Filmler

Üç Renk: Mavi

Üç Renk: Mavi filmi Polonyalı yönetmen Kryzsztof Kieslowksi tarafından yapılmış bir filmdir. Filme adını veren şey ise Fransız bayrağında yer alan renklerdir. Bu film seri olarak devamı niteliğinde iki filme daha sahiptir. Bu seri içinde ilk film olan Üç Renk: Mavi filmi, Fransız devrimiyle beraber özgürlükleri en temel yapım olmuştur. Bu film 1993 yılında beyaz perdeye aktarıldı. Filmin orijinal dili ise Fransızcadır. Bu film beyaz perdede yayınlandıktan sonra birkaç dalda ödüller de almıştır. Dram türünde olan bu filmin IMDB puanı ise 7.9’dur.

Üç Renk: Mavi Filmin Konusu

Üçlemenin arasında yer alan birinci filmdir. Filmde yer alan konu ise oldukça dramatik bir konudur. Yaşanan bir kaza sonucu Julie kızını ve kocasını kaybeder. Kocası Patrice de Courcy ise besteci bir adamdır. Julie ise bu kazadan sonra hayata tutunmaya çalışan bir kadındır. Başlarda ailesini kaybetmenin acısını oldukça derinden yaşamıştır. Hatta kızının ve kocasının olmayışından dolayı buna katlanamayarak intihara bile kalkışmıştır. Ama sonradan bu fikri ve olaylara bakış açısı oldukça değişmiştir. Kocası öldükten sonra bestesi ise yarım kalmıştır. Bu beste üzerinde gece gündüz çalışmaya devam ederek tamamlama kararı alır. Bu beste ise Avrupa Birliği’nin kuruluşunu kutlama amacıyla yazılmış ama yarım kalmış bir bestedir. Julie ise bu besteyi tamamlamaya çalıştığı zaman içinde yakın çevresinden oldukça kopar ve uzaklaşır. Daha sonralarda ise kocası sağken ona yardımcı olmuş olan Olivier Benoit ile aralarında bir yakınlaşma olur.

Üç Renk: Mavi Film Hakkında Çözümleme

Film hakkında yapılan çözümlemede ise psikolojik bir yaklaşım ele alınmıştır aslında. Julie’nin hayatında yaşamış olduğu bunalım süreci, yalnızlık duygusunun ağır basması ve artık yaşamla ölüm arasında sürekli gidip gelmesi yansımıştır. Kocasından sonra yaşadıkları, kameranın müthiş kullanım şekli ve filmde kullanılan müzikler sayesinde beyaz perdede seyirciye eşsiz bir zaman sunmuştur.

Aslında görsel anlamda bakıldığında ise, Julie’nin hayatında olan olayları ve yansımalarını perdeye aktarmak için çok fazla sinematik tekniğin de kullanıldığını görebiliriz. Julie film boyunca yalnız başına hayatına devam eden bir karakterdir. Kamera açıları ise belli boyutlarda olan nesnelerin üzerinde ilerler. Mavi rengi hem karanlığı ve hem de çaresizliği ifade ediyor. Özellikle de daha koyu tonları. Film boyunca zaten bu tonlar oldukça sık bir şekilde kullanılmıştır.

Kieslowski’ye göre ise özgürlük kavramını ele alırken toplumsal ya da siyasi olarak değerlendirmemiştir. Filmde yer alan özgürlük kavramı ise daha çok günlük yaşantının içinde yer alan bir özgürlüktür. Hatta bu film için yapılan eleştirilerden bir tanesi de filmin yapıldığı dönem içinde yapılmış olan en iyi film olmasıdır. Mavi rengi insanın zihnini oldukça meşgul eden bir renktir. Hatta bu şekilde insan kendi duygularıyla yüzleşir ve farklı çözümler arar.

Üç Renk: Mavi Filmde Yer Alan Oyuncalar Kimlerdir?

Film içinde yer alan bazı oyuncuların kim olduğunu belirtecek olursak;

 • Juliette Binoche (Julie Vignon de Courcy)
 • Benoit Regent (Olivier Benoit)
 • Charlotter Very (Lucille)
 • Emmanuella Riva (Madame Vignon)
 • Florence Pernel (Sandrine)

Film Hakkında Diğer Bilgiler

 • Filmin Yönetmeni: Krzysztof Kieslowski
 • Senaristler: Krzysztof Kieslowski, Krzysztof Piesiewicz, Agnieszka Holland, Edward Zebrowski
 • Müzik: Zbigniew Preisner
 • Yapım Yılı: 1993
 • Ülke: Polonya, Fransa, İsviçre
 • Türü: Dram

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir