En İyi Yabanci Filmler

Kaçış Yok

Amerikan sinemasının da içerisinde yer aldığı dünyanın genel halinde önemli kabul edilmiş veya özel olaylara bakış açısı ve yaklaşım her daim tek taraflı olarak karşımıza çıkmıştır. Zaman zaman ırkçı ve genel olarak da muhafazakar bulunan bu yaklaşımın örneklerinin sayı itibari ile fazlalığı nedeniyse normal bir hale büründüğünü ifade edebiliriz. Bu tavırdan biraz biraz bile uzaklaşmış ve dünyanın diğer kesimini dikkate almamış ve onları umursamamış Kaçış Yok isimli bu film bu anlamda öemli ve değerli bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Lake Bell, Pierce Brosnan ve Owen Wilson gibi oyuncuların yer aldığı bu filmde çalışmak için gitmek zorunda kaldığı ülkede oradakilerin hedefi haline gelmiş bir mühendisin durumudur. Bunun yanında götürdüğü ailesinin yaşamlarını kurtarmak için giriştiği mücadeleye tanık olmaktayız.

Dünyada yer alan ekonomik siyasi dengelere göndermede bulunan, bununla beraber gerçekçi nitelikteki çıkış noktalarıyla etkileyici ve sürükleyici bir seyir zevki yaşatan Kaçış Yok, tribüne oynamaması ve bazılarının düşüncelerine uymak zorunda olmadığını belirtmek isteyen tavrıyla alkışları hak etmiştir. Hem söylemek istediklerini daha yumuşak hale getirip daha belirgin akıma uyan bir biçimde sunmaması hem de aksiyonun derecesini filmin önüne geçmemesi şeklinde ayarlaması ile özgün bir yapıya büründüğünü dile getirmek mümkündür. Global sömürü, günümüzün de büyük problemi olan su kaynaklarının yok edilmesi, doğal kaynakların yok olması gibi konular milliyetçiliğe dayandırılarak anlatılıyor.

Filmde meydana gelen olay ve yaşanan durumların gerçekçiliğinin ve buna bağlı gerilim anlarının güçlü kırılma noktaları ile desteklenmesi filmin akışı esnasında bir sekte meydana gelmemesini sağlayarak filmin sürükleyiciliğini artırıyor. Milliyetçi bir tavra bürünerek darbe gerçekleştiren isyancı kişiler tanımadıkları ve yabancı olarak gördükleri insanları takibe alıyor ve onların peşine düşüyor. Dwyer ailesinin hedef haline gelmesinin somut bir nedene dayandırılmamasını  görmeye alışkın olduğumuz Amerikan bakış açısının dışına taşımaktadır. Filmde neden ve sonuç ilişkisi olması gerektiği şekilde ortaya çıkıyor bu da filmin sağlam temellere ulaşmasını ve senaryo güçlülüğünü sağlıyor.

John Erick Dowdle filmin yönetmenliğini yapmıştır. Bu filmde Uzakdoğu sinemasında çok kez rastladığımız yamuk kadrajlar ile yakın planlar çok kez kullanılmıştır. Ayrıca bunlar filmin bütünlüğü baz alındığında tutarlı unsurlar olarak değerlendirilebilir.  Yönetmen John Erick Dowdle ağır çekim tekniği kullanarak filmin kilit anlarının etkisini artırmayı amaçlamıştır. Sahne düzenini iyi ayarlayan yönetmen yine başarılı sahneler ortaya çıkarmıştır. Meydana getirdikleri ve ortaya çıkardığı atmosfer de bunu kanıtlar niteliktedir. Kaçış yok filmi siyasi ve ekonomik alt metni dışında alışılagelmiş bir kurtuluş öyküsünü gözler önüne seriyor. Ailenin önemini de anlatmaktan geri kalmamıştır.

KAÇIŞ YOK/NO ESCAPE FİLMİN ÖZETİ

Jack Dwyer kendisine gelen bir iş teklifinin sonucunda  ailesi ile beraber Güneydoğu Asya’ya doğru yola çıkıp oraya yerleşmek zorunda kalmıştır. Kendisine iş teklif eden şirketin ismi Cardiff’tir. Jack şirketin yerel su kaynakları ile alakalı bir ihale kazanmasının sonucunda yer aldığı ülkede çalışmalar yapacaktır. Ailesiyle yaptığı yolculuk esnasında uçakla biriyle tanışırlar. Bu kişi Hammond’tur ve onları otellerine yerleştirme konusunda kendilerine yardım eden kişidir. Yerleştikleri günün ertesinde ayaklanmalar meydana gelen ülkede bu ayaklanmalar bir anda darbeye dönüşmüştür. Jack Dwyer de bu vesile ile hedef haline gelen kişi olmuştur. Bunun sonucunda ailesini ülkeden çıkarmaya çalışan Jack Dwyer bunun yollarını arar.

KAÇIŞ YOK/NO ESCAPE FİLMİN KONUSU

Jake Dwyer Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir şirkette çalışıyordur ancak çalıştığı şirketinin iflası gerçekleşmiştir. Bu sebeple iş arar fakat iş bulma konusunda oldukça zorlanır. Bu sebeple de Kamboçya’dan kendisine yöneltilen iş teklifine olumlu cevap verir. Bu sebeple ailesini de yanına alarak bu ülkeye yerleşmek zorunda kalırlar. Onlar Kamboçya’ya adım atalı daha bir gün bile olmamıştır ancak ülkede iç çatışma, siyasi kargaşalar meydana gelir. Halk direniş gerçekleştirerek tepki göstermeye başlamıştır. Ayaklanmaya başlayıp kriz yaratmışlardır. Aile bu çatışmanın tam ortasında kalmıştır. Bu sebeple bu ülkeden kaçmak ve uzaklaşmak için anlamsız bir savaşın içerisine girerler. Filmin konusu fazlasıyla gerçekçi bir duruma işaret ediyor. Rant meydana getirme amacıyal batılı ülkelerin gösterdiği politik tavır ile siyasi bakış açıları bunu ortaya çıkarıyor. Halk, hakkını aramak için ayaklanmıştır ve adaletsizlik karşısında susmak istemediğinden tepki göstermeye başlamıştır. Fakat halk ayaklandığı bu esnada kendileri ile aynı fikre sahip olmayanlara oldukça kötü davranıyor.

Kendisiyle aynı görüşü benimsemeyen Amerikalıları oldukça canice katlediyor ve polis üçlerine de gaddar davranarak yine acımasızlığını gözler önüne seriyor. Bu sebeple de kimin haklı kimin haksız olduğu tekrar düşünülüyor. Film oldukça sade ve abartısız, olması gereken seviyede bir görüntü çiziyor. Gerçekçiliğinin derecesi çok yüksek olduğu için de gerilim bir üst seviyelere taşınarak heyecan dolu dakikalara sahne oluyor. Pierce Brosnan isimli başarılı oyuncu James Bond karakterine hayat verdiği esnada ününe ün katmıştır. Bu ünlü aktör özellikle gerilim ve aksiyon içeren sahnelerde ayrı bir heyecan yaşanmasına sebep oluyor ve filmin ana fikrini sunup oradan uzaklaşıyor. Kaçış yok filminde pek rast gelmediğimiz bir rolde karşımıza çıkan Owen Wilson da oyunculuğu ile takdirleri toplamaktan geri kalmamıştır.

KAÇIŞ YOK/NO ESCAPE YÖNETMEN: JOHN ERICK DOWDLE

Senaryo: Drew Dowdle ile John Erick Dowdle

KAÇIŞ YOK/NO ESCAPE OYUNCULAR

Owen Wilson

Lake Bell

Pierce Brosnan

Russel Geoffrey Banks

Sterling Jerins

Claire Geare

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir