En İyi Yabanci Filmler

5 element

5 element’ in yönetmeni Luc Besson’ dur. Yapımcı ise Patrice Ledoux’ dur.

 5 Element Filmi Oyuncuları

Bruce Willis, Gary Oldman, Milla Jovovich, Lan Holm, Chris Tucker, Charlie Creed_Milles, Brion James, Tricky, Tommy Tinny Lister, Christopher Fairbank, Lee Evans, John Bluthal, Luke Perry, John Bennet, Kim Chan, John Nevillr, Al Neville, Al Matthews’ tir.

5 Element Filmi Konusu

1914 yılında uzaylılar Mısır‘ a gelmişlerdir. Büyük bir kötülüğü yenebilecek tek silahı bulmak için gelmişlerdir. Bu silahı alıp götürmeye kalkışırlar. Bu silahın şöyle bir özelliği vardır ki; 4 elementi içinde temsil eden bir silahtır. 4 taş ve insan formundaki 5 elementi bulunduğu lahitten oluşan bu silah oldukça önemlidir.

Bu ilahiyi Işık doğrultusunda Uzaylılar Çok gizli bir tarikata mensup bir rahibe tarafından büyük kötülük ortaya çıktığı vakit element taşlarıyla geri dönebileceklerine dair bir söz vermişlerdir.

2263 yılında gelindiğinde ise büyük kötülüklerin uzaydaki siyah bir ateş topu olarak ortaya çıkmaktadır. Saldırıya hazırlanan uzay gemisinde yok etmek için gücü var olan bir silahtır. Uzaylıların zamandaki iletişim kişisi Vito federal bölgeye başkanı ile iletişime geçmesinin ardından büyük kötülüğün geçmişi hakkında bilgi verip onu yok edebilecek bir silah üretme konusunda da yardımcı olmasını ister.

Emirleri doğrultusunda taşları ele geçirmek zorunda kalan endüstri uzay ırklı dünyaya dönmekte olan uzaylıları pusuya düşürür. Ancak diğer taşlar yoktur. Fakat 5 element eli ele geçirilir. Bilim insanları Bu eli kullanarak insansız kadını oluştururlar.

Lilo isimli bu kadın kendini yüksek bir binadan aşağıya atar. Ama eski özel bir kuvvetler binbaşısının arabasının içine düşer. Dehşete düşüren bu kadın sayesinde o insanlarda element boyutunda bir ilerleme kaydetmiş olurlar. Bu film 7 Mayıs 1997 tarihinde vizyona çıkmıştır.

Fransa yapımı bir filmdir. Orijinal dili ise İngilizce olan bu film hasılat bakımından büyük bir başarıya imza atmıştır. Finansal açıdan çok başarılı olan bu filmde o zamana kadarki en pahalı filmdir. Uluslararası alanda en fazla gelir elde eden Fransız filmi olarak zihnimizde kalması da mümkündür. Birçok ülkeye çevirisi yapılarak izlenmesini sağlanan bu film hayranları çok fazladır.

Filmin daha çok bilim kurgu alanına kaymış olması bilim kurgu ile alanında ilgilenen kişilerin ve hayal güçlerinin gelişmesi anlamında önemlidir. Bu film Uzaylılar ile mısır Tapınağında bulunan silahı korumak için verilen mücadeleyi anlatan bir filmdir. 5 elementin de büyük güçlere sahip olması birleşince bir başarı elde edebiliyor olması pek çok kişiye ders olacak niteliği taşımaktadır. Çünkü her taş kendine ait özellikleri vardır. Ama birleşince asıl güçlerini ortaya çıkarabilirler. Bu da birlik ve beraberlik bakımından insanlara ders verebilecek bir durumdur. Bu filmin izlenmesi konusunda sıkıntıya düşmeden İnternet ortamında rahatlıkla bulunabilecek bir filmdir. Pek çok dilde çevirisi olan bu film özellikle İngilizcesini geliştirmek isteyenler için yararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir